6 مورد از اقدامات لازم پس از ارسال مقاله

اقدامات ارسال مقاله
اقدامات لازم پس از ارسال مقاله

در این مجموعه آموزشی با عنوان انجام مقاله در خدمت شما علاقه مندان به این حوزه هستیم.کارشناسان تیم کارت پروژه با جمع آوری اطلاعات در این زمینه برای علاقه مندان فرصتی را فراهم کردند تا دانشجویان و… بتوانند بصورت کامل این مبحث را فراگیرند. با ادامه آموزشها درباره اقدامات لازم پس از ارسال مقاله با ما همراه باشید.

پس از انجام مقاله برای ارسال آن یک سری اقدامات لازم پس از ارسال مقاله وجود دارد که به بررسی هر یک می پردازیم، اول اینکه باید توسط نویسنده‌ی مسئول صورت بگیرد.

اقدامات لازم پس از ارسال مقاله

اقدامات لازم ارسال مقاله
اقدامات لازم پس از ارسال مقاله
 • ارسال توسط نویسنده مسئول بایستی صورت بگیرد.
 • برخی مجلات این اجازه را می‌دهند که ابتدا کار توسط نویسنده دیگری شروع شده و سپس توسط نویسنده مسئول ادامه داده شود.

بعضی از مجلات این اجازه را می‌دهند که ابتدا کار توسط نویسنده‌ی دیگری شروع شود و بعد در مسیر شما می‌توانید نویسنده‌ی مسئول را تغییر دهید که نحوه‌ی کار را در حین سابمیت کردن مقاله به شما یاد دادند.

 • آماده نمودن فایل‌ها به تفکیک ذکر شده در فرمت مجله

دقت کنید که قبل از این‌که کار سابمیت مقاله را آغاز کنید و به مرحله اقدامات لازم پس از ارسال مقاله برسید، حتماً فایل‌ها را به تفکیک ذکر شده در فرمت مجله آماده کنید. یعنی اگر فرمت مجله به این صورت است که Title page از بقیه بخش‌ها جدا باشد، حتماً فایل را آماده کنید. اگر فرمت مجله به این است که جداول جدا باشند، آن را جداگانه آماده کنید. اگر فرمت به این صورت است که شکل‌ها به صورت جداگانه باشند، آن‌ها را به صورت جداگانه آماده کنید. و همه چیز آماده باشد. زیرا در حین سابمیت کردن فرصت این‌که شما فایل را اصلاح کنید و به فرمت مورد نظر مجله درآورید، خیلی کم است.

 • فرمت قابل قبول در مجله .doc یا .dock و … از قبل آماده شود.

دقت کنید که معمولاً فرمت قابل قبول در مجلات فایل word است که شما قبلاً باید آماده کنید، مگر در شکل‌ها که بعضی از مجلات می‌خواهند هر شکلی به صورت جدا در فایل jpg یا نظایر آن آماده شوند.

 • بسته به مجله ۲ یا ۳ داور مرتبط انتخاب شود و نام و پست الکترونیک آنها از قبل آماده باشد.

بسته به مجله حتماً دو یا سه داور و حتی بعضی از ژورنال‌ها ۴ داور را از شما می‌خواهند. به این دلیل که در حین سابمیت باید این‌ها را آماده داشته باشید، حتماً باید نام، نام خانوادگی و پست الکترونیکی ۳-۴ داور را آماده نگه دارید که در زمانی که یاد گرفتید، به اطلاعات مورد نیاز سابمیت کردن اضافه کنید.

 • اگر می‌خواهید فرد خاصی مقاله شما را داوری نکند نام و پست الکترونیک او را نیز از قبل آماده نمایید.

در اقدامات لازم پس از ارسال مقاله اگر می‌خواهید فرد خاصی مقاله شما را داوری نکند، حتماً نام و پست الکترونیکی او را از قبل آماده نگه دارید که در حین سابمیت کردن به ژورنال بگویید که این شخص به عنوان داور شما انتخاب نشود.

در این بخش از مقاله شما دانشجویان عزیز در صورت سفارش برای انجام مقاله isi و انجام مقاله کنفرانسی و همایشی و دیگر مقالات، می توانید از طریق شبکه های اجتماعی با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

نکاتی که Editor ژورنال مد نظر قرار می‌دهد

در بحث اقدامات لازم پس از ارسال مقاله وقتی که مقاله را سابمیت کردید، در ابتدا مقاله در اختیار ادیتور ژورنال قرار می‌گیرد که ادیتور ژورنال یک سری مواردی را کنترل می‌کند و از این حیث اگر مشکلی نداشته باشد، مقاله را برای دو داور مناسب ارسال می‌کند که پروسه‌ی داوری انجام شود.

 • آیا سطح مقاله در سطح یک ژورنال بین‌المللی است؟ اگر مقاله‌ای از سد Editor گذشت قابلیت چاپ در یک ژورنال ISI را دارد.

اولین بحثی که ادیتور مد نظر قرار می‌دهد، این است که آیا در سطح یک ژورنال بین‌اللملی است یا خیر. یعنی از نظر سطح کاری آن را بررسی می‌کند، از نظر درست بودن روش تحقیق آن را کنترل می‌کند و اگر مقاله‌ی شما در سطح یک ژورنال بین‌المللی باشد، آن را برای داور ارسال می‌کند. به عبارت دیگر شما می‌توانید این اطمینان را کسب کنید که اگر ژورنالی بعد از انجام فرآیند لازم در پروسه‌ی ادیتوری، مقاله را به داور ارسال کرد، این اطمینان را می‌تواند در شما ایجاد کند که مقاله‌ی‌ شما مناسب و در سطح یک ژورنال بین‌المللی بوده است. شاید داور به هر دلیلی آن را رد کند، ولی در هر حال سطح مقاله‌ی شما، سطح بدی نبوده است.

 • آیا سطح انگلیسی مقاله مناسب می‌باشد؟

نکته‌ی دیگری که ادیتور کنترل می‌کند، این است که آیا سطح انگلیسی مقاله مناسب است؟ دقت کنید به خصوص برای کشورهایی که زبان اصلی‌شان انگلیسی نیست، مانند ما ایرانی‌ها مشکل می‌گیرند و کنترل می‌کنند که از نظر گرامری، از نظر نحوه‌ی نگارش انگلیسی مناسب نباشد. بنابراین این مورد را حتماً خودتان کنترل کنید و اگر انگلیسی و زبانتان در حد مناسب نیست، حتماً برای یک فرد native ارسال کنید که آن را بخواند و یا برای فردی که انگلیسی‌اش در حد قابل قبول است، بفرستید تا آن را ویرایش کند.

 • حساسیت در مورد مقالات ایرانی
 • مراکزی که کار Edit انگلیسی مقالات را انجام می‌دهند.

البته دقت بفرمایید مراکزی وجود دارند که کار ادیت انگلیسی مقالات را انجام می‌دهند که شما می‌توانید به آنها هم مراجعه کنید که به عنوان مثال چند مورد از آنها را بررسی می‌کنیم.

خود انتشارات مختلف این کار را انجام می‌دهند. به عنوان مثال در الزویر بخشی به عنوان کمک به نویسنده‌ها وجود دارد که در آن بخش اگر وارد سایت الزویر شوید، بخش ادیت انگلیسی مقالات وجود دارد یا افرادی هستند که این کار را انجام می‌دهند، اگر در گوگل ادیت انگلیسی مقالات را سرچ کنید، مراکز بسیار مختلف و افراد بسیار مختلفی می‌آیند. توجه کنید که همه‌ی این‌ها هزینه بردار هستند.

برخی از آنها هزینه‌های بسیار بالایی دریافت می‌کنند. مثلاً هزینه‌های الزویر به صورت تعداد لغت است و معمولاً هزینه‌های بالایی است ولی افرادی که این کار را انجام می‌دهند، هزینه‌های پایین‌تری دریافت می‌کنند. اما حتماً دقت کنید که مرکزی که انتخاب می‌کنید، مرکز معتبری باشد، زیرا شما مقاله‌ی خود را برای آنها ارسال می‌کنید و باید به آن مؤسسه یا شخص اعتماد کامل داشته باشید که از اطلاعات و دیتاهای شما سوءاستفاده‌ای صورت نگیرد.

 • آیا مقاله در راستای اهداف مجله است؟

نکته‌ی دیگری که ادیتور ژورنال مدنظر قرار می‌دهد، این است که آیا مقاله در راستای اهداف مجله است؟ یعنی شما اشتباهاً آن ژورنال را انتخاب نکرده باشید. حوزه‌ی کاری این ژورنال همان حوزه‌ی تحقیق شما باشد.

 • آیا مقاله فرمت‌های مورد نظر مجله را رعایت نموده است؟

آیا فرمت‌های مورد نظر مجله رعایت شده است یا خیر؟ این را هم ادیتور مدنظر قرار می‌دهد، ضمن‌ این‌که بعداً داور هم به این مورد دقت ویژه‌ای می‌کند.

اقدامات ارسال مقاله
باید ها و نبایدهای پس از ارسال مقاله

نکات مورد نظر داورها

پس از همه‌ی این‌ها مقاله برای داور ارسال می‌شود و داور شروع به داوری مقاله می‌کند.

نکاتی که مورد نظر داور هستند و به آن‌ها توجه خاصی دارند را بررسی می کنیم که مدنظر شما هم باشد و روی آنها تأکید ویژه‌ای داشته باشید.

 • آیا مقاله مطلبی نو دارد یا تکرار تحقیقات دیگران می‌باشد؟

اولین نکته‌ای که داور مدنظرش قرار می‌دهد، این است که آیا مطلب نویی دارد یا تکرار تحقیقات دیگران است یا به عبارتی Novelty کار شما به چه اندازه است؟

 • ذکر دقیق این مطلب در مقدمه

این مورد حتماً توسط داور کنترل می‌شود که شما در بخش‌ Introduction باید اثبات کنید که کار شما کار تازه‌ای است و قابلیت این را دارد که به عنوان یک مقاله‌ی علمی نو به آن نگاه شود.

 • آیا کپی‌برداری از مقاله دیگران انجام شده است؟

دقت بفرمایید نرم‌افزارهایی وجود دارد که این نرم‌افزارها دقیقاً کپی‌برداری از سایر متون چاپ شده را به صورت اتومات در اختیار داور قرار می‌دهد. یعنی اگر شما از مقاله‌ی دیگران داخل مقاله‌ی خودتان کپی پیست کرده باشید، حتماً داور از طریق آن نرم‌افزارها متوجه می‌شود که از کجا مطالب را کپی کردید و برخورد خواهد کرد و قطعاً مقاله را رد می‌کند.

دقت بفرمایید که حتی شما اجازه ندارید که از مقاله‌ی چاپ‌شده‌ی قبلی خودتان کاملاً کپی پیست کنید. زیرا بسیاری از افراد شاید این‌طور مدنظرشان باشد که مقاله‌ی ما، مقاله‌ی خودمان است و اختیار آن در دست خودمان است و هرطور که بخواهیم می‌توانیم از آن استفاده کنیم. در هر حال این‌طور نیست. مقاله‌ی شما کار تحقیقاتی شما است ولی به این دلیل که چاپ شده است، در حقیقت یک سرمایه‌گذاری مشترکی شده است.

شما کار تحقیقاتی را انجام دادید و ژورنال به‌گونه‌ای روی کار تحقیقاتی سرمایه‌گذاری کرده است و آن را چاپ کرده است و آن را ادیت کرده و به دنیا ارائه داده است و محققین از آن استفاده می‌کنند و قانون کپی‌رایت حق را برای هر دو یعنی هم برای شما و هم برای ژورنالی که روی این مقاله سرمایه‌گذاری کرده است، می‌داند.

بنابراین اگر شما قرار باشد که از مقاله‌ی دیگرتان یک پاراگراف یا یک صفحه‌ را کلاً کپی پیست کنید و در مقاله‌ی جدیدتان بگذارید، این پذیرفتنی نیست و حتماً ایراد خواهند گرفت.

 • آیا مقاله از نظر علمی صحیح است؟

مورد دیگری که در اقدامات لازم پس از ارسال مقاله داور تعیین می‌کند، این است که آیا این مقاله اصلاً از نظر علمی صحیح است یا خیر؟ بسیاری از مقالات ارسال شده است که base و پایه علمی صحیحی ندارد و روش‌های آزمون درست چیده نشده است و پارامترها درست اندازه‌گیری نشده‌اند. که داور کنترل می‌کند و بعضا کار اشتباه بوده است و قطعاً آن را رد خواهد کرد و برخی مواقع هم وجود دارد که کار کلاً اشتباه نیست و می‌تواند اصلاحیه‌ای انجام شود که داور پیشنهاد می‌دهد این اصلاحات انجام شود که کار از نظر اعتبار علمی اعتبارش افزایش پیدا کند.

 • آیا زبان انگلیسی آن دارای کیفیت لازم است؟

مجدداً داور بحث کیفیت زبان انگلیسی را بررسی می‌کند که آیا از نظر گرامری، از نظر لغات انتخاب شده کیفیت لازم را دارد یا خیر و به خصوص تأکید می‌کنیم که در مورد مقالاتی که از ایران و کشورهایی نظیر ایران که زبان اصلی آنها زبان انگلیسی نیست، سابمیت می‌شوند، حساسیت بیشتری در خصوص این موضوع قائل می‌شوند.

 • آیا تمامی منابع در متن بکار رفته و برعکس؟

مورد دیگری که در اقدامات لازم پس از ارسال مقاله داور بررسی می‌کند این است که آیا همه‌ی منابع که در انتهای مقاله آمده است، در متن آورده شده است؟ آیا همه‌ی منابعی که در متن آورده شده است، در انتهای مقاله در لیست منابع قرار گرفته است یا خیر؟ حتی اگر مقاله‌ی شما تعداد رفرنس‌های بسیار زیادی داشته باشد، همه‌‌ی این‌ها تک‌تک بررسی و کنترل می‌شود.

 • آیا مواد و روش‌ها دقیق ذکر شده و منبع مناسبی برای روش‌های قدیمی وجود دارد؟

مورد دیگری که بررسی می‌کنند، این است که آیا مواد و روش‌ها دقیق ذکر شده است؟ برای روش‌هایی که قبلاً استفاده شده است و شما دارید از آن استفاده می‌کنید، منبع مناسبی وجود دارد یا خیر؟ داور این مورد را نیز به صورت دقیق کنترل می‌کند و اگر نیاز به اصلاح دارد و یا سؤالی پیش آمده است از شما سؤال خواهد کرد.

 • آیا نتیجه‌گیری و بحث خوب پرداخته شده است؟

نکته‌ی بعدی این است که آیا به نتیجه‌گیری و بحث خوب پرداخته شده است؟ بسیاری از مقالات، به خصوص مقالاتی که از داخل ایران سابمیت می‌شوند، بخش بحثشان خوب نیست و بیشتر شاید خلاصه‌ی مقاله را تحت عنوان بحث بیاورند یا زیاد به عمق مطالب وارد نمی‌شوند که داور این نکته را مورد نظر قرار می‌دهد و حتماً کنترل می‌کند و اگر نیاز به اصلاح وجود داشته باشد، قطعاً از شما می خواهد که اصلاح بفرمایید و سایر موارد دیگری که به تبع نوع کار پیش می‌آید انجام دهید.

نکاتی که مجله از داورها خواهد پرسید

مجله از داور در حین انتهای پروسه‌ی داوری سؤالات خاصی می‌پرسد. این سؤالات خاص نشان می‌دهد که از نظر مجله این‌گونه موارد مهم هستند و حتی اگر داور به آن توجه خاص نکرده باشد، مجله یادآوری می‌کند که به این نکات باید توجه کند و به آنها پاسخ دهد.

این نکاتی که گفته می شود، آنقدر اهمیت دارد که حتی اگر داور فراموش کرده باشد که کنترل کند، مجله از او خواهد پرسید و یادآوری می‌کند.

 • آیا مقاله جدید بود؟
 • آیا سطح زبان آن کفایت لازم را داشت؟
 • آیا نتیجه‌گیری خوب انجام شده بود؟
 • از صفر تا صد چه نمره‌ای به مقاله می‌دهید؟

دقت کنید که این موضوع کجا کاربرد دارد؟ فرض کنید که ۳ داور یک مقاله را می‌خوانند و داوری می‌کنند. از بین ۳ داور یک نفر می‌پذیرد، یک نفر رد می‌کند و نفر بعدی نیز با نمره‌ی ۵۰ درصد می‌پذیرد. در این حالت ادیتور ژورنال باید تصمیم‌گیری کند که بالأخره این مقاله مورد پذیرش قرار بگیرد یا خیر. در این موقعیت است که این نمره‌ها وارد عمل می‌شوند.سپس بررسی می‌کنند که اگر داوری که آن را پذیرفته است، به طور مثال با نمره‌ی ۶۰ پذیرفته است و آن شخصی که رد کرده است با نمره‌ی ۱۰ رد کرده است، این مقاله کیفیت مناسبی نداشته است.

زیرا شخصی هم که آن را پذیرفته، با نمره‌ی پایینی قبول کرده است و قطعاً در این حالت تصمیم ادیتور ژورنال بر رد کردن این مقاله خواهد بود.اما اگر برعکس شود، به طور  مثال کسی که آن را پذیرفته است، با نمره‌ی ۹۰ قبول کرده باشد و شخصی آن را با نمره‌ی ۴۰-۵۰  رد کرده است. در اینجا دیگر ادیتور تصمیمش به این سمت سوق پیدا می‌کند که مقاله را مورد پذیرش قرار دهد.

نظر کلیات در مورد مقاله کدام است:

 • Accept
 • Major revision
 • Minor revision
 • Reject

در نهایت از داور خواهند پرسید که نظر کلی‌اش به چه صورت است. آیا Accept می‌شود یا Reject می‌شود یا یکی از گزینه‌های ۲ و ۳ را پیشنهاد می‌دهد که گزینه‌ی ۲ نیاز به اصلاحات کلی و گزینه‌ی ۳ نیاز به اصلاحات جزئی است. معمولاً مقالاتی که در سطح کارهای تحقیقاتی داخل کشور ما ارسال می‌شوند، در بهترین شرایط نیاز به اصلاحات خاصی دارند که می‌تواند اصلاحات کلی و عمومی باشد و همین‌طور می‌تواند اصلاحات جزئی باشد. معمولاً اصلاحات جزئی در حد این هستند که تنها چند کلمه جابه‌جا شود و پاراگرافی تغییر کند. و یا متأسفانه مقاله Reject می‌شود.

در این بخش با اقداماتی که پس از ارسال مقاله باید انجام شود آشنا شدیم که کارت پروژه در این زمینه و همچنین انجام نگارش مقاله می تواند شما را یاری کرده و همچنین پذیرای سفارش های شما می باشد.