8 نکته مهم تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت

پروژه دانشجویی و پروژه کسر خدمت
پروژه دانشجویی و پروژه کسر خدمت در کارت

برای بسیاری از افرادی که به دنبال روش هایی برای کمتر شدن زمان دوران سربازی خود هستند، همیشه آگاهی از تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت یکی از مهم ترین موضوعات است. این امکان وجود دارد که بسیاری از افراد پروژه های دانشجویی را مشابه فعالیت هایی مشاهده کنند که برای کسر از خدمت میتوان انجام داد. به همین دلیل در ادامه این مطلب قصد داریم این دو موضوع را کاملا بررسی کرده و اطلاعات لازم را ارائه دهیم.

انجام پروژه های دانشجویی

 

انجام پروژه های دانشجویی
انجام پروژه های دانشجویی در کارت

برای بررسی تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت ابتدا باید بدانیم که پروژه دانشجویی چیست و چه مراحلی برای انجام آن وجود دارد. درواقع پروژه های دانشجویی در دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد برای واحدهای درسی مختلف و همچنین پایان نامه ها وجود دارند که دانشجویان موظف به انجام آن ها هستند. این پروژه ها برای دانشجویان رشته های مختلف متفاوت در نظر گرفته میشوند.

 به عنوان مثال برای گروه مهندسی عمدتا عملی و برای رشته های علوم انسانی تحقیقی و گزارش محور هستند. دانشجو برای این پروژه ها نمره دریافت میکند که در کارنامه تحصیلی وی تاثیر دارد. موضوع پروژه ها ممکن است از طرف استاد به دانشجو ارائه شوند.

گاهی نیز مانند پایان نامه نیاز است تا خود به دنبال موضوع باشیم. انجام پروژه های دانشجویی یا بر عهده خود دانشجو است یا در صورتی که وی زمان و دانش کافی برای انجام آن نداشته باشد، بر عهده افراد متخصص دیگر قرار خواهد گرفت. البته تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت در مراحل آن ها نیز وجود دارد که در ادامه مراحل پروژه دانشجویی را بررسی میکنیم.

مرحله اول تحقیق در منابع

ابتدا نیاز است تا در مقالات و پروژه های مختلف به دنبال منابع بگردیم. ژورنال‌ های خارجی میتوانند در این قسمت به دانشجو بسیار کمک کنند.

مرحله دوم ترجمه منابع

در مبحث تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت به ترجمه منابع برای پروژه های دانشجویی میرسیم. در این مرحله بسیار مهم است تا منابع به درستی ترجمه شوند. بنابراین شما میتوانید از افراد خبره در این مرحله کمک بگیرید.

مرحله سوم کار عملی پروژه

بعد از اینکه ترجمه منابع به پایان رسید فاز عملی شروع میشود. در این مرحله دانشجویان مهندسی نیاز به ساخت بعضی از قطعات یا مدل ها را دارند. اما دانشجویان رشته های دیگر پروژه های میدانی را انجام میدهند. در این مرحله هم میتوان از کمک افرادی که در انجام پروژه ها خبره هستند استفاده کرد.

مرحله چهارم مستند سازی

در مرحله آخر یک پروژه دانشجویی نیاز است تا آن را مستندسازی کرده و آمارها را ارائه داد. در تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت در این مرحله پروژه به استاد برای گرفتن نمره ارائه میشود. اما برای کسری خدمت شرایط متفاوت است.

انجام پروژه کسر خدمت

 

انجام پروژه کسر خدمت
انجام پروژه کسر خدمت توسط کارت

بعد از آشنایی کامل با پروژه های دانشجویی و نحوه انجام آن ها برای درک تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت نیاز است تا با این نوع از فعالیت علمی بیشتر آشنا شویم. درواقع پروژه کسر خدمت به فعالیت علمی گفته میشود که دانشجو در زمان تحصیل خود و در مقطع تحصیلات تکمیلی، زمانی که هنوز برای سربازی مشمول نشده است، آن را انجام میدهد‌.‌

 این پروژه از طرف یکی از نهادهای نظامی یا انتظامی به دانشجو داده خواهد شد. زمانی که شما این پروژه را انجام دهید، مقداری از زمان سربازی خود را قبل از اینکه به پادگان ها یا امریه اعزام شوید، در یک محیط علمی خواهید گذراند. در این صورت زمان سربازی شما از دو سال کمتر شده و کسری خدمت را دریافت خواهید کرد.

بنابراین؛ بزرگترین تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت در همین موضوع است که دو پروژه دو هدف متمایز باهم دارند. هر کدام از افرادی که برای انجام پروژه کسر خدمت واجد شرایط شده باشند، امکان انجام یک الی دو پروژه را باهم در زمان خدمت سربازی خود دارند. در ادامه بررسی میکنیم که مراحل پروژه کسر خدمت و شرایط آن به چه صورت است.

شرایط و مدارک پروژه کسر خدمت

 

شرایط پروژه کسر خدمت
شرایط پروژه کسر خدمت در کارت پروژه

یک تفاوت پروژه دانشجویی و پروژه کسر خدمت به شرایط و مدارک برای انجام آن ها برمیگردد.‌ برای پروژه های دانشجویی تمام دانشجویان در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد میتوانند فعالیت کنند. اما برای پروژه کسر خدمت فرد باید دانشجو یا فارغ التحصیل در یکی از دو مقطع دکترا یا کارشناسی ارشد باشد.

 بعد از فارغ التحصیلی یک سال فرد زمان دارد تا پروژه را دریافت کند. به همین دلیل نباید غیبت غیر موجه برای خدمت وی دیده شود. البته اگر دلیل موجه از نظر قوانین نظام وظیفه برای غیبت خود داشته باشد، میتواند پروژه را بیشتر از یک سال بعد دریافت کند. برای این پروژه نیازمند مدارک زیر برای فرد مشمول هستیم:

 • ۴ قطعه عکس سه در چهار
 • دو برگه کپی و اصل کارت ملی
 • کپی آخرین مدرک تحصیلی
 • اصل شناسنامه به همراه دو سری کپی از تمام صفحات آن
 • رزومه فارسی در پنج صفحه

دانشجویان کارشناسی تنها اگر عضو بنیاد نخبگان باشند میتوانند پروژه های تحقیقاتی را برای کسر خدمت انجام دهند. در غیر این صورت امکان انجام این پروژه ها برای دانشجویان عادی دوره لیسانس وجود ندارد.

نحوه دریافت پروژه کسر خدمت

تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت در نحوه دریافت آن نیز مشخص میشود. برای پروژه کسر خدمت دو روش برای دریافت وجود دارد. برای روش اول نیاز است با مدارکی که پیش تر بیان کردیم، به بنیاد علمی نخبگان نیروهای مسلح مراجعه کنید.

پس از بررسی مدارک و رزومه، بر اساس سطح علمی پروژه به شما پروژه اهدا میگردد. روش دوم که ساده تر نیز هست، مراجعه به سازمان های ارائه دهنده پروژه برای کسری خدمت است. در این روش باید بر اساس رشته تحصیلی به سازمان هایی که پروژه های مربوط به شما را ارائه میدهند، مراجعه کنید‌. شما برای کارشناسی ارشد و دکترا نیاز به نوشتن پایان نامه دارید.

 اگر زمان کافی برای انجام دادن پروژه نداشته باشید، این امکان وجود دارد تا پایان نامه خود را به جای پروژه کسر از خدمت ارائه دهید. یک تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت این است که تمامی پروژه های کسر از خدمت باید توسط بنیاد ملی نخبگان نیروهای مسلح در آخر تایید شوند.

8 نکته مهم درباره تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت

حال که با تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت و انجام هر دوی آن ها آشنا شدیم، بهتر است تا نکات مربوط به پروژه کسر خدمت را نیز بدانیم. در این صورت بدون دغدغه امکان دریافت پروژه وجود دارد.

 • شما باید پروژه خود را در مدت زمان مقرر به سازمان های مربوطه تحویل دهید، در غیر این صورت ممکن است پروژه برای شما لغو شود و کسر خدمت نداشته باشید. البته برای این موضوع نیز دلیل موجه قابل قبول است.
 • با اینکه تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت وجود دارد اما شما می‌توانید برای پروژه کسر خدمت نیز از افراد با تجربه در این زمینه برای انجام آن کمک بگیرید. در این صورت دیگر نگرانی بابت زمان تحویل آن نخواهید داشت‌.
 • اگر تاریخ اعزام شما در زمان انجام پروژه کسر خدمت باشد میتوانید بر اساس شرایط خاص، این تاریخ را تغییر دهید.
 • افرادی که در حال انجام خدمت وظیفه هستند در هیچ شرایطی برای کمتر شدن زمان آن نمیتوانند پروژه را دریافت کنند. مگر اینکه موارد خاص در این میان وجود داشته باشد.
 • نباید مدت زمان فارغ التحصیلی تا زمان گرفتن پروژه بیشتر از یکسال باشد. به همین دلیل توصیه میشود قبل از اتمام تحصیل پروژه کسر از خدمت خود را دریافت کنید.
 • به ازای هر پروژه حداکثر ۱۱ ماه از خدمت شما کسر خواهد شد. اگر بتوانید ۲ پروژه را همزمان باهم انجام دهید. ۱۹ ماه از خدمت شما کم میشود.
 • باید این نکته را به خاطر بسپارید که زبان پروژه شما حتما فارسی باشد. زیرا پروژه های به زبان فارسی دارای ارزش دو برابر انگلیسی است‌.
 • اگر قرار است به امریه اعزام شوید، انجام پروژه برای شما مانع از این کار نخواهد شد. شما میتوانید باقی مانده ماه های خدمت را در امریه سازمانی بگذرانید.

سخن پایانی تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت

آگاهی از تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت برای افرادی که قرار است از پروژه کسر خدمت استفاده کنند، بسیار با اهمیت است. این درست است که ماهیت هر دو پروژه یک فعالیت علمی است. اما هدف آن ها کاملا متفاوت بوده و به همین دلیل یک تمایز بزرگ برای آن ها وجود دارد. برای انجام هر دو پروژه شما میتوانید از افراد خبره در این زمینه کمک بگیرید. همچنین اگر در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید که میتواند برای مخاطبان مفید باشند، بسیار خرسند میشویم تا آن را با ما در میان بگذارید.