پایتون یا متلب؟ 3 نکته کلیدی در مقایسه پایتون و متلب

انجام پروژه پایتون و متلب
انجام پروژه پایتون و متلب توسط کارت

آشنایی با زبان‌های برنامه‌نویسی امروزه پای خود را از میان فارغ التحصیلان رشته‌های کامپیوتر فراتر گذاشته و مورد علاقه بسیاری از افراد شده است. در میان تمامی این زبان‌ها دو نام بیشتر از بقیه به چشم می‌خورند و این سوال را برای علاقمندان خود ایجاد می‌کنند که پایتون یا متلب؟ کدام را یاد بگیرم؟ عده‌ای به نیازهای امروزی برای استفاده از این دو زبان توجه داشته، در حالی که برای اکثر علاقمندان آینده آن‌ها اهمیت دارد. اگر شما هم قصد یادگیری پایتون و متلب را دارید و در دوراهی انتخاب باقی مانده‌اید، مطلب پیش رو را از دست ندهید تا به خوبی با این زبان‌ها آشنا شده و با بررسی تفاوت‌ها تصمیم درست برای انتخاب را بگیرید.

انجام پروژه متلب

نخست برای درک بهتر انتخاب میان پایتون یا متلب بهتر است تا با انجام پروژه متلب و این زبان برنامه نویسی آشنا شویم. متلب (MATrix LABoratory) یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا و محیط تعاملی است که به طور گسترده در کاربردهای علمی، مهندسی و ریاضی استفاده می‌شود.

این زبان مجموعه‌ای جامع از ابزارها را برای تحلیل داده‌ها، تجسم و محاسبات عددی فراهم می‌کند. قدرت اصلی متلب در توانایی آن برای دستکاری کارآمد ماتریس‌ها و انجام عملیات پیچیده ریاضی نهفته است که این زبان را به ویژه برای کارهایی مانند پردازش سیگنال، تجزیه و تحلیل تصویر، شبیه سازی و ایجاد واسط کاربری مناسب خواهد کرد.

انجام پروژه متلب
انجام پروژه متلب در کارت

در پروژه متلب، کاربران می‌توانند اسکریپت‌ها و توابعی ایجاد کرده که از توابع، کتابخانه‌ها و جعبه ابزار داخلی آن برای مقابله با مشکلات خاص استفاده کنند. این پروژه‌ها اغلب شامل وظایفی مانند پیش پردازش داده‌ها، توسعه الگوریتم و تجسم بصری نتایج هستند. البته متلب با سی پلاس پلاس، جاوا و حتی پایتون نیز می‌تواند ارتباط برقرار کند.

انجام پروژه پایتون

بعد از آشنایی با متلب نیاز است تا برای درک بهتر و انتخاب بین پایتون یا متلب، درباره نحوه انجام پروژه پایتون و اطلاعات پیرامون آن بدانیم. پایتون به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی قوی و سطح جایگاه ممتاز، در بین زبان‌های همه منظوره شناخته می‌شود. مجموعه جامع کتابخانه‌های استاندارد آن، کاربران را قادر می‌سازند تا طیف گسترده‌ای از وظایف برنامه‌نویسی و محاسباتی را اجرا کنند و در نهایت روند نوشتن برنامه را آغاز کنند.

اصول کدنویسی و کتابخانه‌های کاربردی که در این زبان وجود دارند، پایتون را به ساده‌ترین و قابل فهم‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در دنیا تبدیل کرده است. مزیت برجسته پایتون در ماهیت منبع باز آن نهفته است که امکان بررسی دقیق و اصلاح حتی جزئی‌ترین اجزای توابع را فراهم می‌کند. این ویژگی هم‌چنین به کاربران اجازه می‌دهد تا نسخه‌های شخصی خود را بسازند. پتانسیل واقعی پایتون زمانی آشکار می‌شود که برای تجزیه و تحلیل داده‌ها، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده شود.

انجام پروژه پایتون
انجام پروژه پایتون در کارت پروژه

شایان ذکر است که آموزش پایتون عمدتا در حوزه توسعه هوش مصنوعی و برنامه‌نویسی سمت سرور وب کاربرد پیدا می‌کند. در مبحث انتخاب بین پایتون یا متلب، نحوه انجام دادن پروژه‌های پایتون نیز بسیار ساده‌تر است. برای اجرای پروژه پایتون، ابتدا اهداف و الزامات پروژه مشخص می‌شوند. سپس پروژه به اجزای کوچک‌تر تقسیم شده و ساختار کلی آن طراحی می‌شود. بعد از آن نیاز است تا از کتابخانه‌های پایتون برای کدنویسی استفاده کنیم.

مقایسه پایتون و متلب

حال که درباره این دو زبان اطلاعات پایه را کسب کردیم، نوبت به این می‌رسد تا برای افرادی که قصد دارند پایتون یا متلب را برای کار در آینده انتخاب کنند، مقایسه‌ای موثر انجام دهیم. بنابراین در این جا بررسی می‌کنیم کدام مشهورتر، کدام پول‌سازتر و کدام پرکاربردتر است. درواقع این مقایسه پایتون و متلب، اطلاعات جامعی را در اختیار افراد تازه‌کار قرار می‌دهد.

انجام پروژه متلب و پایتون
انجام پروژه متلب و پایتون در کارت

پایتون یا متلب، کدام مشهورتر؟

عده‌ای بر این تصور هستند که پایتون از متلب بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. پذیرش گسترده پایتون در حوزه‌هایی مانند توسعه وب، تجزیه و تحلیل داده‌ها و تحقیقات علمی به مجموعه وسیعی از کتابخانه‌ها و چارچوب‌ها منجر شده است که نوآوری و همکاری را تقویت می‌کند. در مقابل، متلب عمدتا در حوزه‌های دانشگاهی و علوم ریاضیات استفاده می‌شود. با این حال محبوبیت هر دو زبان یکسان است. مخصوصا اگر در رشته علوم کامپیوتر تحصیل می‌کنید، باید متلب را بهتر آموزش ببینید.

کاربرد پایتون بیشتر است یا متلب؟

برای انتخاب بین پایتون یا متلب به کاربرد نیز توجه می‌شود. به نظر می‌رسد کاربرد هر دو زبان یکسان باشد. در آینده هوش مصنوعی بیشتر گسترش پیدا می‌کند. هم‌چنین توسعه رابط‌های گرافیکی و البته توسعه سمت سرور نیز همیشه وجود خواهد داشت.

این موضوع کاربرد پایتون را نشان می‌دهد. از طرف دیگر تا زمانی که علم ریاضی و مهندسی استفاده شوند، بیشتر رشته‌های مهندسی و حتی زیست و پزشکی نیز به متلب احتیاج دارند. بنابراین هر دو زبان می‌توانند به یک اندازه خدمت کنند.

پایتون بازارکار بهتری دارد یا متلب؟

برتری بازار کار پایتون یا متلب نیز مورد توجه افراد علاقمند به کسب درآمد از این دو زبان قرار می‌گیرد. شما می‌توانید انواع پروژه‌های پردازش تصویر، داده‌کاوی و حتی تشخیص چهره را با استفاده از متلب انجام دهید که برای بسیاری از رشته‌ها و حتی مشاغل می‌تواند مهم باشند. از سوی دیگر دریای وسیعی از پروژه‌های پایتون وجود دارند که نشان دهنده بازارکار عالی آن است.

تفاوت پایتون و متلب در جنبه‌های مختلف

تفاوت های پروژه متلب و پایتون
تفاوت های پروژه متلب و پایتون در کارت

برای درک بهتر و یک انتخاب معقولانه میان پایتون یا متلب نیاز است تا به صورت عمیق‌تر به بررسی تفاوت‌های این دو زبان بپردازیم. قطعا هرکدام از این زبان‌ها علاوه بر مواردی که پیش‌تر بیان کردیم، دارای تمایزات بیشتری هستند که آگاهی از آن‌ها برای افراد علاقمند به این دو زبان ضروری است. پس تفاوت بین پایتون و متلب را در زمینه‌های مهم بررسی می‌کنیم.

تفاوت بین قواعد و امکانات زبان‌های پایتون و متلب

قوانین دستوری و امکانات برنامه‌نویسی بین این دو زبان متفاوت هستند. پایتون بسیار شبیه به زبان طبیعی انسان است که به راحتی می‌توان با استفاده از آن کدنویسی را انجام داد. این موضوع برای انتخاب بین پایتون یا متلب سهولت درک پایتون، به ویژه برای مبتدیان و پروژه‌های مشترک با این زبان را نشان می‌دهد.

در مقابل، زبان متلب بیشتر بر روی نمادهای ریاضی متمرکز است و برای کسانی که تازه برنامه‌نویسی را آغاز کرده‌اند ممکن است کمی سخت‌تر به نظر برسد. با این حال، قدرت متلب در محیط توسعه یکپارچه آن (IDE) است که ابزارهایی را برای کاوش تعاملی و اشکال‌زدایی کد فراهم می‌کند.

تفاوت بین عملکرد و سرعت اجرای پایتون و متلب

وقتی صحبت از عملکرد و سرعت اجرای برنامه می شود، باز هم بین این دو زبان تفاوت وجود دارد. پایتون یک زبان تفسیری است، به این معنی که نسبت به زبان هایی مانند C یا Fortran کندتر عمل می‌کند. با این حال پایتون تعداد زیادی کتابخانه را ارائه می‌دهد که به زبان‌های بهینه‌سازی شده مانند C یا C++ نوشته شده‌اند و می‌توانند عملکرد را به میزان قابل توجهی بالا ببرند.

علاوه بر این، پایتون یک کامپایلر (مترجم زبان) Just-In-Time (JIT) به نام PyPy دارد که می‌تواند سرعت اجرا را برای برنامه‌های خاص افزایش دهد. از سوی دیگر عملیات اصلی متلب برای محاسبات عددی بهینه شده است که می‌تواند منجر به زمان اجرای سریعتر عملیات ریاضی شود.

متلب بهتر است یا پایتون

با توجه به اطلاعاتی که تا به اینجا درباره این دو زبان برنامه‌نویسی کسب کردیم، انتخاب بین پایتون یا متلب برای ما ساده‌تر خواهد شد. از نظر برتری این دو زبان هر کدام مزایایی در خود دارند که برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. آینده پایتون و متلب روشن است و افرادی که قصد دارند در بازارکار این دو زبان فعالیت داشته باشند، در صورت کسب مهارت و دانش کافی، توانایی رسیدن به جایگاه عالی برای آن‎ها دیده می‌شود.

برای انجام پروژه‌های مختلف نیز هر کدام از این زبان‌ها بر اساس ویژگی‌های خود متفاوت عمل می‌کنند. پس بهتر است برای مشاهده برتری بین پایتون و مطلب هدف خود از برنامه‌نویسی را به صورت کامل مشخص کنید. البته ممکن است عده‌ای بر این تصور باشند که به علت تجاری بودن پلتفرم متلب، باید برای نصب و استفاده از آن هزینه‌ای پرداخت کرد. البته که این موضوع صحت دارد اما نسخه‌های کرک شده از این پلتفرم نیز وجود داشته که می‌توان بدون پرداخت هزینه از آن استفاده کرد. پس رایگان بودن پایتون هم نشانه برتری نیست.

سخن پایانی

یادگیری و استفاده از پایتون یا متلب می‌تواند برای اهداف بسیاری از تحلیل داده‌ها و هوش مصنوعی گرفته تا ریاضیات و مهندسی موثر باشد. تنها کافی است به درک کامل از این دو زبان برنامه‌نویسی رسیده و هدف خود از انتخاب آن‌ها را نیز مشخص کنیم. اگر در این زمینه نکته و یا اطلاعات بیشتری در ذهن خود دارید، از اینکه آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید، کمال تشکر را داریم.